wtorek, 10 maja 2011

Etyka w przedszkolu

Niedawno odpowiadałem na maila Pani, która opisywała sytuację w przedszkolu. Cześć dzieci, chodząca na religię wychodzi na zajęcia, a kilka osób zostaje z panią.

To, że coś jest powszechnie praktykowane, nie znaczy, że jest dobre. Dzieci podchodzą do takich sytuacji bardzo emocjonalnie.
Pracuję m. in. w szkole podstawowej i jedna z moich uczennic, z 2 klasy poprosiła, byśmy zorganizowali coś w stylu "Komunii". Chodziło jej o to, że dzieci które przystąpią do Komunii otrzymają prezenty, których ona nie dostanie.
Sytuacja może trochę zabawna, ale pokazuje sposób w jaki myśli dziecko. Ciekawe, jak czuje się te kilkoro dzieci, które muszą zostać w sali...


Czy można zrobić zajęcia z filozofii lub etyki w przedszkolu? Uważam, że jak najbardziej. Oczywiście, nikt nie będzie rozmawiał z maluszkami o teoriach etycznych. Ale można przecież zorganizować te zajęcia w duchu ekologii, przyjaźni, wpajania pozytywnych wartości. Może jakieś zabawy przy muzyce? Malowanie zwierzątek, mamy, taty? Budowanie więzi z naturą? Z pewnością jest wielu specjalistów pedagogów, którzy mieliby lepsze ode mnie pomysły i mogliby stworzyć świetne programy.
Potrzebna jest tylko dobra wola... 

Dyrekcja przedszkola z wielką łaskawością zgodziła się zorganizować lekcje etyki dla "natrętnych" rodziców, ale:

- mają być płatne z kieszeni rodziców (!)
- po godzinach zajęć...

1 komentarz:

  1. Dealerzy „Zbawienia” upatrują w etyce potężne zagrożenie. Czyżby świadczyło to o fakcie, iż sama wiara KK z etyką nie ma wiele wspólnego? Rozpaczliwy gest, jakim było oficjalne zastraszenie uczęszczających na etykę brakiem możliwości uzyskania rozgrzeszania, a tym samym niemożnością dostąpienia sakramentów, jest zwyczajnie tragikomiczny, ale na większość Uzależnionych od „Zbawienia” podziałał. Jeśli nawet przez moment zaświtała im w głowach sposobność wysłania swojego dziecka i na religię, i na etykę, to powtórne spojrzenie na tę sprawę przez pryzmat źle pojętego dobra dziecka, szybko taką sposobność oddaliło. Niestety, tak długo, jak długo Dealer „Zbawienia” będzie wyręczał ludzi w myśleniu, wiele w tej i w innych kluczowych kwestiach nic się nie zmieni.

    http://www.czarnymwczarne.pl/index.php/component/k2/itemlist/tag/Etyka%20w%20przedszkolu

    OdpowiedzUsuń