czwartek, 19 kwietnia 2012

Świętej Pamięci Historia

Okazuje się, że nie tylko etyka i filozofia są w polskiej szkole upychane do schowka na szczotki. 

Problem ten zaczyna dotyczyć również przedmiotów takich jak historia. Szykuje się znaczna redukcja godzin tego przedmiotu w szkołach średnich. To znaczy nie - zgodnie z zapewnianiami złotoustych polityków - godzin przybędzie, ale ich liczba zostanie zmniejszona. Genialne, prawda? Nie przejmujcie się, ja też zgłupiałem.Nie nadążam za tymi wybitnymi umysłami.

Nauczanie historii na dotychczasowym poziomie odbywać się będzie jedynie na poziomie rozszerzonym.
Na poziomie podstawowym lekcja prawdopodobnie będzie wyglądała następująco: "Cezar - był. Napoleon - był. Potem ochrzcili Polskę. A potem był Wałęsa". Albo jakoś tak.

Napiszę wprost - uważam tę decyzję za krótkowzroczną i idiotyczną. Są pewne dziedziny, gdzie nie powinno się szukać oszczędności. Do diaska! Nie szukaliśmy oszczędności w nauczaniu historii nawet wtedy, gdy Polska oficjalnie nie istniała. Tajne nauczanie odbywało się w domach. A teraz szkoda nam trochę grosiwa dla historyków? Wstyd.

No ale - przecież nie jest to przypadkowe. Polska z czasem ma stać się zapleczem taniej siły roboczej, więc na co komu ta historia. Żeby demoralizować pracownika?

Coraz częściej mam wrażenie, że to wszystko układa się w jakąś logiczną, spójną całość. Jeśli w interesie wielkich korporacji (przypomnę, że na 100 największych gospodarek 51 to korporacje ponadpaństwowe) jest "wyrwanie" ludzi z ich naturalnego środowiska, po to, by móc zaprząc ich do pracy (pracę należy rozumieć szeroko, także jako spłatę kredytów i pożyczek - w takim przypadku "szefem" staje się bank) to - pozbawienie ich narodowej świadomości, czy umiejętności krytycznego myślenia jest pożądane.

Czasem na tym blogu przyjmuję taki prześmiewczo-ironiczny ton, ale trzeba powiedzieć, całkiem poważnie, że tego nie wymyślili ludzie głupi. Jestem pewien, że nie są to politycy. Oni są jedynie kukiełkami w teatrze. Kto zatem kryje się za parawanem? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz