czwartek, 21 czerwca 2012

Koniec roku, ale etyka się nie kończy

Słuchajcie, trzeba zrobić coś na koniec roku z etyki, szczególnie dla dzieciaków z podstawówki.
U mnie jest na przykład specjalne spotkanie. Może (na pewno!) niektórzy będą się krzywo na to spoglądali, ale powinno się kupić im jakieś słodycze.

W końcu, dlaczego tylko oni mają dziękować, to przede wszystkim ja muszę podziękować im. Za uwagę, za aktywność, za lepsze i gorsze dni. Ja również wiele się od nich nauczyłem.

Proponuję ostatnie zajęcia poświęcić wakacjom. Przecież  od etyki nie ma wolnego, wakacje też można spędzać etycznie albo nieetycznie :-) A co Wy na to:
Etyczne wakacje
Co zrobić, aby wakacje były bardziej etyczne?

1.     Wypoczywając w lesie, w górach lub nad morzem pamiętaj, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nigdy nie ryzykuj swoim życiem lub zdrowiem ani nie namawiaj do tego innych… unikaj niebezpiecznych zabaw. Zanim coś zrobisz – zastanów się.

2.     Szanuj otaczającą Cię przyrodę, rośliny i zwierzęta. Nie niszcz drzew, nie rozpalaj ognia tam, gdzie nie wolno, nie zaśmiecaj otoczenia.

3.     Staraj się nie sprawiać kłopotów rodzicom, oni również chcieliby odpocząć! :-)

4.     Odwiedzając jakieś ciekawe, piękne miejsca miej oczy szeroko otwarte i staraj się dowiedzieć jak najwięcej. Podziw i ciekawość to ważne cechy każdego młodego filozofa. Poznawaj świat.

5.     Spędzaj czas możliwie jak najbardziej aktywnie, dbając o umysł
i ciało. Czytaj dużo książek, uprawiaj sporty, rozwijaj swoje zdolności.

6.     W miarę możliwości dbaj również o dobro innych ludzi, zastanów się czasem nad tym, co Ty mógłbyś dla nich zrobić. Uważaj jednak, by nikt nie nadużywał Twoich dobrych chęci.

7.     Wybieraj towarzystwo mądrych kolegów i koleżanek.

8.     Nie bądź przesadnie ufny, pamiętaj, że na świecie żyją nie tylko dobrzy ludzie. 

Można te punkty jakoś fajnie wydrukować i rozdać, jako pewnego rodzaju receptę na etyczne wakacje.
I do tego - a niech stracę - jakaś fajna bajka z wakacyjną przygodą w tle.