środa, 14 sierpnia 2013

Prawdziwe przyczyny bezrobocia

Dzisiaj z radia dowiedziałem się, że bezrobocie w Hiszpanii wśród młodych ludzi wynosi aż 60%! W Grecji sytuacja też nie jest lepsza. 
Oznacza to dobrą passę dla pracodawców, którzy mogą łatwiej wykorzystywać pracowników. Rząd nie broni interesów pracowników, ponieważ mu się to nie opłaca. Lepiej jest pozwolić na wyzysk na umowach śmieciowych, bo wtedy ludzie nie będą wszczynali zamieszek i notowania polityczne też nie spadną aż tak mocno. 
Pracodawcy również prowadzą swoją grę pod szyldem "przysposobienia zawodowego". Dzięki temu zyskują rzesze młodych, darmowych pracowników pod pretekstem "praktyk zawodowych".

Prawdziwa przyczyna tkwi, w moim przekonaniu, w źle prowadzonej gospodarce. Ponadnarodowe korporacje mają większą władzę niż rządy państw. Dzięki temu mogą przenosić produkcję do krajów, w których łamie się prawa człowieka (pracownika) oraz koszta pracy są niezwykle niskie. W krajach Europy ( w tym w Polsce) produkuje się coraz mniej, a to właśnie produkcja, jak sądzę, a nie sprzedaż, daje miejsca pracy. Oparcie się na sprzedaży prowadzi nieuchronni do katastrofy, ponieważ nie zarabiamy, lecz wydajemy... w tym układzie zarabiać będą jedynie zagraniczni właściciele. 

Ten problem wymagałby zdecydowanych kroków ze strony rządów poszczególnych państw Europy i to najlepiej w porozumieniu, zmierzających do ochrony obywateli przed tym procesem. Z jakiegoś powodu jednak rządy nie chcą przeciwstawić się władzy banków i korporacji...


1 komentarz:

  1. Ja trochę z innej beczki. Chciałam polecić ważny artykuł o etyce w szkole:
    http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,14507204,Trzy_lata_i_zadnych_zmian__Etyki_jak_nie_bylo__tak.html

    OdpowiedzUsuń