czwartek, 27 lutego 2014

Story Cubes na etyce

Story Cubes to "kości opowieści". Na ściankach kostek mamy rozmaite symbole. Gra jest bardzo prosta i zarazem rozwijająca wyobraźnię. Wystarczy rzucić kostkami i na podstawie uzyskanych obrazków ułożyć własną historyjkę. W zabawie nie ma właściwie żadnych granic - każdy pomysł jest dobry.

Na początku obowiązuje zupełna dowolność. Chodzi o rozbudzenie wyobraźni i kreatywności ucznia. Historyjki mogą być śmieszne, zwariowane, zaskakujące. Potem przechodzimy do bardziej "symbolicznego" rozumienia obrazków. Np. laska niekoniecznie musi oznaczać laskę... może symbolizować starszą osobę, podeszły wiek, może być zinterpretowana nawet jako "magiczna laska" czarodzieja. Piorun niekoniecznie musi oznaczać błyskawicę podczas burzy. Równie dobrze może być to nagłe, zaskakujące zdarzenie lub przychodzący nagle do głowy świetny pomysł. Symbole z upływem czasu zyskują coraz to nowe znaczenia.

Po pewnym czasie, gdy uczniowie polubią już Story Cubes można przejść do bardziej ambitnych zadań. Historyjka może mieć np. związek z dobrem i złem, lub ilustrować jakiś problem etyczny. Można spróbować na podstawie symboli ułożyć własną "przypowieść" lub bajkę z etycznym lub filozoficznym morałem.

Jeden zestaw kostek kosztuje około 20-30zł. Znajduje się w nim 9 kostek Story Cubes. Ponieważ jednak można bawić się/pracować w grupach - mnie na zajęciach wystarczają 3 zestawy. Szczerze polecam jako ciekawe urozmaicenie zajęć z etyki, a także filozofii lub wszelkiego rodzaju zajęć kreatywnych.
3 komentarze:

  1. Świetny pomysł, nie znałam tej gry wcześniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie urozmaicenie na lekcję, rozwija wyobraźnię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę to w formie powtórki materiału. Takie lekcje zawsze są odbierane jako nudne, więc dobrze zrobić z nich zabawę.

    OdpowiedzUsuń