wtorek, 11 lutego 2014

Teraz wystarczy tylko jeden chętny uczeń w szkole, by lekcje etyki musiały się odbywać

W MEN powstał projekt znowelizowania przepisów dotyczących nauczania etyki w szkole. Zgodnie z nowymi przepisami, które mogą wejść w życie nawet w marcu tego roku zmienią się zasady organizowania zajęć z etyki.
Od tej pory rodzice będą musieli zgłaszać pisemną deklarację zarówno w przypadku religii jak i etyki. Dzięki temu będzie łatwo stwierdzić, czy w szkole są osoby chcące na etykę uczęszczać. Ponadto zmniejszeniu ma ulec wymagana ilość osób. Do tej pory należało zebrać siedem chętnych osób w całej szkole.


Teraz ma wystarczyć tylko jedna. W praktyce, jak sądzę, oznacza to wprowadzenie zajęć z etyki do prawie wszystkich szkół.
Nowe rozporządzenie ułatwi też organizację zajęć z religii dla osób różnych wyznań.
 Szczególnie pozytywną zmianą jest konieczność dokonania pisemnego wyboru przez rodzica. Utrudni to "zamiatanie pod dywan" kwestii etyki, a niestety z tym procederem mamy do czynienia w wielu szkołach. Deklaracje przestaną "ginąć".

Zachęcam do przeczytania artykułu:

Rozporządzenie wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Osobiście sądzę, że jeszcze lepszym posunięciem byłoby zastąpienie lekcji etyki "podstawami filozofii"..., szczególnie w szkołach średnich. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz