piątek, 25 kwietnia 2014

Czy na lekcji etyki wypada mówić o Bogu?

W książce Oskara Brenifiera znajdujemy rozdział zatytułowany "Istnienie". Dlaczego istnieje Wszechświat? Dlaczego istnieje człowiek? Oczywiście jedną z możliwych, a także chyba najbardziej znanych odpowiedzi na to pytanie jest: "ponieważ chciał tego Bóg". 
Tak też przedstawiłem sprawę uczniom uczęszczającym na lekcję. Filozofia rozważa różne możliwości. Czasem jest tak, że jedna odpowiedź nie wyklucza drugiej. Tymczasem jeden z uczniów zaczął protestować: "Dlaczego mówi pan o Bogu, przecież jesteśmy na etyce!". 
Osobiście uważam, że etyka jest częścią filozofii. Filozofia natomiast nie unika wcale zajmowania się kwestią Boga, wręcz przeciwnie, często odnosi się do tego zagadnienia. Uważam, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by na lekcjach etyki można było rozmawiać również o Bogu. Zwłaszcza, że na zajęcia uczęszczają nie tylko osoby niewierzące, ale również wierzące, różnych wyznań, w tym katolicy. Poruszenie takiego tematu może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy i przedstawienia swoich własnych, różnorodnych punktów widzenia.

2 komentarze:

  1. Uważam, że na etyce powinno się właśnie mówić o Bogu. Filozofia i religia bardzo się zazębiają. Tak więc nie da się wg mnie oddzielić np. etyki, jako części od filozofii, od religii. Mądre tzn. obiektywne nauczanie religii w naszej kulturze jest absolutnie konieczne. Zdecydowanie jestem za tym, aby na lekcjach etyki były poruszane też tematy związane z religią, ale w sposób wskazujący na bogactwo w różnorodności różnych religii, szacunek do innych punktów spojrzenia, szukanie wartości uniwersalnych itp.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, dziękuję bardzo za komentarz. Patrząc z historycznego punktu widzenia filozofia i religia na pewno mają wiele wspólnego. Niemniej ich wzajemna relacja była wiele razy przedmiotem sporów. Według mnie w przypadku religii fundamentem jest wiara (dogmaty), a w przypadku filozofii (mówiąc ze sporym uproszczeniem) - racjonalna refleksja. Jeśli mówić na etyce o Bogu i religiach, to w wyważony sposób. W realiach polskiej szkoły nie ma sensu wchodzenie w kompetencje katechetów... a słowo "religia" jest jednoznacznie utożsamiane z konkretnym wyznaniem.
    Zgadzam się jednak, że można zrobić w ramach zajęć z etyki (filozofii) pogadankę "religie świata".

    OdpowiedzUsuń