niedziela, 13 maja 2018

Lekcja etyki z wykorzystaniem komputera? Czemu nie.

Na zajęciach z etyki często omawia się rozmaite sytuacje, w których można mówić o dobrym lub złym zachowaniu ich uczestników. Takie sytuacyjne scenki mogą odtwarzać rzeczywiste wydarzenia lub być wytworem wyobraźni samych uczniów. 

Jeżeli jest taka możliwość, czasem w przeprowadzeniu lekcji etyki może się okazać pomocna pracownia komputerowa. Jest to ciekawy pomysł i to z kilku powodów. Po pierwsze uczniowie doskonalą umiejętność obsługi komputera. Łączymy więc etykę z zajęciami komputerowymi. Po drugie lekcja staje się ciekawsza, ponieważ nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, iż korzystanie z komputera jest ulubionym zajęciem młodych ludzi. Po trzecie wreszcie zyskujemy naprawdę nieograniczone możliwości jeśli chodzi o dostęp do potrzebnych materiałów/narzędzi/treści.

Polecam na przykład ten kreator: https://www.storyboardthat.com/, w którym podczas lekcji etyki uczniowie mogą przygotowywać scenki na zadany temat. Na przykład: ułóż prezentację sytuacyjną, w której pojawiają się zwroty grzecznościowe (dla młodszych). Albo: ułóż prezentację sytuacyjną, w której dochodzi do konfliktu pomiędzy dwoma osobami, a trzecia z nich spełnia rolę arbitra rozwiązującego konflikt (starsi). 

Korzystanie z kreatora w wersji demo jest nieodpłatne i umożliwia sporządzenie krótkiej historyjki obrazkowej. Do dyspozycji mamy bardzo liczne tła, które można wedle uznania edytować. Prócz tego są postacie, które również można zmieniać i dostosowywać na wiele sposobów. Myślę, że ten kreator jest również ciekawą propozycją na lekcję wychowawczą.

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem teraz komputer i technologia to najlepszy sposób, aby dotrzeć do młodych.

    OdpowiedzUsuń